Opinia w sprawie wykonywania testów diagnostycznych przez lekarza.
Art. 2 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty /Dz.U nr 21
z 2002r poz 204/ wskazuje, że wykonywanie zawodu lekarza polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych przez osobę posiadająca wymagane kwalifikacje. Badania diagnostyczne wg art. 32 ustawy
z dnia 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych /Dz.U nr 210 poz 2135/ są świadczeniami zdrowotnymi. Natomiast według art. 2 pkt 1-4 w związku z art. 6 pkt 2 ustawy o diagnostyce laboratoryjnej czynności diagnostyczne /badanie materiału biologicznego pobranego od pacjenta i ocenę zgodności tkankowej/ może wykonywać lekarz posiadający specjalizacją w dziedzinie przydatnej do wykonywania tych czynności.
wiadczeniami zdrowotnymi.
Natomiast według art. 2 pkt 1-4
w związku z art. 6 pkt 2 ustawy o diagnostyce laboratoryjnej czynności diagnostyczne /badanie materiału biologicznego pobranego od pacjenta i ocenę zgodności tkankowej/ może wykonywać lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie przydatnej do wykonywania tych czynności.
Lekarz specjalista może zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 3.11.2004 r. /Dz.U. nr 247 poz. 2481/ pobrać od pacjenta każdy rodzaj materiału do badań.
Jeżeli czynność ma polegać wyłącznie na odczycie wyników testu na sprzęcie specjalnie do tego przystosowanym - nie oznacza to prowadzenia badań diagnostycznych. Badania diagnostyczne
w rozumieniu ustawy o diagnostyce laboratoryjnej lekarz może prowadzić jeżeli spełnia wymogi kwalifikacyjne i prowadzi laboratorium zarejestrowane w formie nzoz w KRDL i w Urzędzie Wojewody.
Radca Prawny
Grażyna Filipowska - Kejna
Nr rej. WAR 1376
03-06-2005